Supermicro Server Indonesia SYS-E100-12T-H
11th Generation Intel® Core™ i7-1185GRE Processor
IOT
Supermicro Server Indonesia
Key Applications
  • Industrial Automation, Retail
  • Smart Medical Expert Systems
  • Kiosk, Interactive info system
  • IoT Gateway for Smart Factory
  • Smart Building
  • Security and Surveillance
  • Digital Signage
 Key Features
  1. 11th Generation Intel® Core™ i7-1185GRE Processor; Single Socket FCBGA-1449
  2. System-on-Chip
  3. M.2: B-Key, M-Key, E-Key M.2 2242/3042/2280 B-Key (USB3.0/2.0, SATA Gen3/PCI-E Gen3 x1)
    with nano SIM holder M.2 2230 E-Key (CNVi/PCI-E 3.0 x1/USB2) M.2 2242/2280 M-Key (PCI-E 4.0 x4),
    NVMe support (add MCP-270-10105-0B Fin Bottom Cover)
  4. Up to 64GB Unbuffered Non-ECC SO-DIMM DDR4 3200MHz; 2 DIMM slots
  5. Dual 2.5GbE LAN w/ Intel I225-IT
  6. 4 COM (RS-232/422/485), 3 USB 3.2, 1 USB-C 3.2, 4 USB 2.0, 1 DIO via DB9
  7. 1 HDMI 2.0b (4K60Hz), 1 HDMI 1.4b
  8. -30°C to 50°C Operating Temperature
  9. Lockable 12V DC 84W power adapter